به نام خدای هستی
هرپدیده ای که دراین جهان اتفاق می افتد برای تحقق یافتنش باید شرایط مناسب با آن فراهم باشد درغیر اینصورت خللی درشکل گیری آن بوجود خواهدآمد . ظهورآخرین ذخیره الهی هم از این قاعده مستثنی نیست برای اینکه ظهور آن حضرت تحقق یابد بایدشرایطش فراهم باشد که علل اصلی تحقق آن است  . البته گاهی  در جامعه  بین شرایط وعلایم ،خلطی ایجاد شده که تصور میکنند علایم همان شرایط است درحالی که تفاوت ایندوپرواضح است.وجودشرایط علت تامه برای تحقق یک پدیده است اما وجود علایم تنها برای نزدیک شدن  به پدیده  میباشد. شاید در قالب یک مثال بتوان تفاوت شرایط وعلایم را به اذهان تقریب کرد .مثلا یک قطار برای اینکه به مقصد برسدشرایط رسیدنش به مقصد عبارت است از سالم بودن موتور و ریل ها وغیره، در حالی که  علایم رسیدن قطار به مقصد غیر از اینهاست وعبارت است از سوت قطار، مشاهده دود قطار وغیره .بنابراین با روشن شدن تفاوت شرایط وعلایم ازهم، این نکته را باید بدانیم که شرایط ظهورتاثیر مهم وواقعی در تحقق آن داردبرخلاف علایم ظهور که تنها نشانه هایی هستند که بوسیله آنها به اصل ظهور ویا نزدیک شدن آن میتوان پی برد.براساس تعالیم قرآن واولیای معصومین علیهم السلام ظهور حضرت از روابط حاکم بر جهان آفرینش استثنا نشده است  یعنی ظهور حضرت ازمجرای طبیعی وعلل واسباب عادی انجام خواهد شد گرچه درقیام عظیم مهدوی امدادهای غیبی هم یاریگر خواهد بود. امام صادق علیه السلام فرمودند خداوند امتناع دارد از اینکه امور را جز ازراه اسباب آن فراهم آورد. پس با عنایت به تفاوت شرایط ظهور با علایم ظهور به مهمترین موارد هردو اشاره ای کوتاه می نماییم:
مهمترین شرایط و زمینه ظهور
1-طرح وبرنامه : بهترین برنامه که امام عصر علیه السلام به آن عمل خواهند نمود قرآن کریم وسنت ائمه معصومین علیهم السلام است که در دسترس آن بزرگوار قرار دارد.
2-وجود رهبر:قیام وحکومت جهانی ازنظر رهبر در بهترین شرایط قرار داردکه حضرت مهدی عج به عنوان رهبر قیام جهانی زنده وحاضر است.
3- یاران :یکی دیگر از شرایط تحقق ظهور وجود یارانی متناسب با قیام جهانی موعودامم است که باصرف  ادعا ی هرکس نمیتوان آن را جزء یاران تلقی کرد. با نگاهی به روایات، یاوران حضرت را با چنین صفاتی میتوان شناخت : معرفت واطاعت ،عبادت وصلابت ،جان نثاری وشهادت طلبی ،شجاعت، صبر، اتحاد وهمدلی ،زهد و پارسایی.
4- آمادگی عمومی :امرمقدس ظهور آن موقع رخ خواهد دادکه بشریت ازعمق جان عطش عدالت خواهی وامنیت روانی ورشد معنوی و...را احساس کنند.
* مهمترین علایم ظهور
قیام جهانی امام زمان علیه السلام علایمی دارد که برای منتظران نویدبخش است وبرای معاندان هشدار. ازطرفی علایم ونشانه های ظهور معیارخوبی برای تشخیص مدعیان دروغین مهدویت است که به سادگی دروغ بودن ادعای آنان ثابت میشود .
با توجه به روایات علایم معتبر وحتمی ظهور عبارتند از:
1-    خروج سفیانی : سفیانی بنا به توصیف روایات مردی از نسل ابوسفیان است که اندکی پیش از ظهور ،از سرزمین شام قیام می کند .
2-    خسف بیداء: خسف به معنای فرورفتن وبیداء منطقه ای میان مکه ومدینه است .
3-    خروج یمانی :قیام سرداری از سرزمین یمن ،مردی صالح که علیه انحرافات قیام میکند.
4-     صیحه آسمانی :باتوجه به جهانی بودن قیام حضرت یکی ازراههای آگاهی مردم ازاین واقعه عظیم ، ندای آسمانی است که بر اساس بعضی روایات ندای جبراییل است.
5-     قتل نفس زکیه : مقصودازقتل نفس زکیه این است که اندکی قبل از قیام حضرت مهدی عج شخصیت برجسته ویا بی گناهی بدست مخالفان حضرت کشته میشود.

*  منابع
میزان الحکمه ج 5
غیبه نعمانی
غیبه طوسی
نگین آفرینش
طبقه بندی: امامت و امام شناسی، 
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 12 دی 1392 | توسط : عبادی
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو